Gosztola Annamária művészettörténésztől kaptunk ismét egy képet s hozzá szöveget. Csináljunk, hát úgy mintha műveltek lennénk. Küld nekünk még párat és lassan azok is leszünk. Köszönjük.
Halcsendélet
Olaj, tölgyfa, 44,5 x 79 cm
Jelezve balra az asztal szélén: Alex Adriaenssen fecit. A. 1640.
Antwerpen 1587 – 1661 Antwerpen
Szépművészeti Múzeum, Budapest, ltsz.: 2327
Vétel Bamberger Béla műkereskedőtől, Budapest, 1903.
Egymásra dobált és felakasztott haltetemek, felszeletelt és levágott fejű, véres halak látványával sokkolja a nézőt a festő, Alexander Adriaenssen. A flamand festészet fellegvárában, Antwerpenben dolgozó mester képzeletét – gyümölcsök és virágok mellett – leginkább a vizek élővilága ragadta meg. Budapesti festményén csupasz faasztalon, csaknem frízszerűen sorakoztatja fel a különböző méretű és fajtájú halakat. Láthatóan élvezettel merül el a részletek aprólékos, naturalista ábrázolásában. „Egy realista látomás rabja” – ahogy életművének kiváló ismerője, Edith Greindl írja róla. Különösen bravúros az ezüstösen csillogó pikkelyek és vízcseppeken megcsillanó fény megfestése. A barnás össztónust, az egymással lágyan harmonizáló színeket csak a halfej húsának vöröse töri meg.
Adriaenssen datált műveinek nagy része – ilyen a budapesti is – az 1640-es években készült. Egy igen hasonló, jelzett és ugyancsak 1640-re datált képet őriz a mestertől az ogyesszai múzeum.