Az elmúlt hetekben, azaz halívás idején hatalmas vízszintcsökkenésről számoltak be a Tisza-tó és környékéről a horgászok, a megdöbbent beszámolók a nádszálakon pusztuló ikrákról kimondatják velünk a tényt, sikerült pár millió ikrát, így halivadékot elpusztítani.
Olvassunk pár horgászmailt:
Valószínűleg azért nem evett a keszeg, mert a vízügyesek 40 - 50 centiket emeltek vagy éppen engedtek le az utóbbi napokban a vízből. horgászboltos elcsukló hangon mesélte, hogy kimentek csónakkal és azt látták, hogy szinte az összes ikra az áprilisi napsütésben szárad a levegőn.
Frankó.
***
nem is emlékszem rá, hogy mióta nem volt ilyen alacsony a vízszint április végén május elején a Laskón. A halőrrel beszélgettem, aki azt mondta, hogy a Laskó befolyásnál egy hatalmas hálót húzott ki a vízügy vagy a mohosz - erre nem emlékszem pontosan - ami arra volt jó, hogy az ívni induló halak ne tudjanak beúszni a patakba. Miután kiverte a balhét, néhány nap múlva elvitték onnan a hálót. Mekkora genyók! A halőr viszont nagyon szimpatikus volt!
***
Csutortokon megint megneztem a Laskot. Ujabb 20 centivel lett kisebb a viz.
A vizugy szerintem teljesen foloslegesen nyitotta meg az osszes arvizkaput. Nem volt akkora viz. Igy viszont sok ikra kerult szarazra, tobbek elmondasa szerint. Tehat hibaztak. Valaki vagy inkabb valami - pl mohosz - nyugodtan perelhetne oket a kar miatt. Ilyenkor kellene az erdekeinket vedeni. Sokszor erezni azt, hogy a vizugyesek szandekosan basznak ki a horgaszokkal es ezt mindaddig megtehetik mig nem figyelmezteti oket valaki. Ilyenkor latszik, hogy nincs erdekkepviseletunk, csak egy vizfej, akik a penzt szedik.
***
Ez hihetetlen. Hálót raktak a Laskó torokba? Minden létező hal a környéken ide jár ívni. Elég jó lehetett a zsákmány. Akkor ezért volt fontos lezárni a gátat a pecások elől. Jobb, ha nem látják az ilyet. A qrva...
Sokan emlegettek már hasonló összefüggést, miért nem lehet a gátat járhatóvá tenni, ami mindig is az volt. Naivan, azt hittem egyszerűen csak elbénázták.
Ugye ez a Lasko a TT-be folyik, igy azzal egyutt kezelendo minden problemaja. A horgaszviz az az 1-2 km ami a torkolat kornyeken leledzik. A vizet valamilyen kft kezeli a szivargoval egyutt, otthon megnezem a napijegyet. A tisza-tavi halak rendszeresen a Laskoba jarnak ivni. Foleg a kornyek deverei szamara nagyon nepszeru. Persze jon utanuk minden ragadozo a harcsaval bezarolag. Ilyenkor egy jol elhelyezett halo csodakra kepes. A mohosz mar regota mocskos allomanymentesnek alcazott halrablassal tizedeli foleg a ragadozo allomanyt. A torpeharcsa ritkitasok is sok horgasznak eleg gyanusak, mert a legjobb sullos palyakon eleg nagy rendszeresseggel uzik, de errol semmi konkret infom. A mastani "elzaras", vagy mifene, meg kulonosen szep. Sajnos en nem lattam, igy fotom sincs, de nagyon felhaborito. Szerintem nem fogjuk tudni utolag bizonyitani.
A Tisza vízszintszabályozása ugye vízügyi feladat, és árvízvédelmi célokat is szolgál. Bár a vízügy adott némi magyarázatot, de laikusként ötletünk nem volt a hirtelen apasztást mi indokolhatta. Hasonlóan van ezzel egy kommentezőnk is , idézném az általunk is megalapozottnak tartott véleményét:
A Tisza-tó vízszintjét a kiskörei(KK)duzzasztó állítja be. KK-felső nyáron kb. 720-as értékkel állítja be a tározó nyári szintjét. Teljesen tipikus a legutóbbi árhullám kezelésének rövid krónikája.
A Felső-Tiszán és a vízgyűjtőben lezúdult a csapadék, tisztán látszott, hogy hirtelen sok vízről van szó, ami csak egy komolyabb árhullámmal jöhet át a rendszeren. KK hogyan várja a nagy vizet? Duzzaszt. Napokon keresztül emeli a vizet. Amikor aztán Vnamény súlyos métereket jön néhány nap alatt, akkor pánikszerűen elkezdi leengedni a vizet. A megérkező víztömeg már kezelhetetlen (ha alacsonyabb kezdő szinttel fogadta volna Kisköre, akkor más lenne a helyzet) a Tisza-tó É-K-i (felső) felén 70 cm-rel magasabb vizet eredményez a normálnál, miközben a KK-i árvízkapu nyitásával a KK-i alsó és felső víz szintje parizálódik kb. 650-nél, és iszonyat sebességgel zúg át a víz a műtárgyon. A gyors víz szívó hatására az abádszalóki és Poroszló környéki árterek szintje jelentősen a nyári víz szintje alá csökken.(!!!)Szalókon a frissen leívott dévérikra szárazon marad, ottrohad, a bűz szinte elviselhetetlen. Közben a Tisza-tó füredi régiójában és az északi részen a magas vízen (nyári víz felett 70-80 cm)kezd ívni a hal. Majd az áradás lecsengőben, KK semmit sem csinál 650 körüli szintet tart. Kisköre alsó gyorsan apad. Ahogy lassul a víz, a tározó alsó része kezd feltöltődni (elfogy a szívó hatás), megy be a víz Szalókra és Poroszlóra, miközben az É-K-i részen drasztikus apadás kezdődik, a víztömeg lefelé mozdul és fentről már nincs utánpótlás (eddig itt ívtak a halak) Kisköre semmit sem csinál, tartja a kb. 650-et. Tiszafüreden 3 nap alatt a nyári víz +70 centiből nyári - 40 centi lett(!!!) Ikrák köszönik szépen... Ez a fiúk, csak okosan.
Hozzáteszem, hogy a május közepi dátum ellenére a Tisza-tavi öblítőcsatornák zsilipjei még az idén nem kerültek nyitásra. Minek is, nehogy már könnyedén kijusson az ívó hal az ártérre!
Olyan érzésem van, mint régen a seregben. Ami kerek, azt cipelik, ami kocka alakú, azt görgetik.
......
Hány évtized kell hozzá, hogy megértsék: nincs az a milliós telepítés, ami pótolni tudná a kieső természetes szaporulatot. Nem kellene semmi különöset csinálni, csak hagyni a természetet kicsit működni. És nem durván ellene dolgozni.
A Laskó torokban levő halászháló ügyében most csak annyit jegyeznék meg, hogy jelenleg nem tudjuk, ki merte kitenni a hálót, de a Szálka ott lesz, amikor felelni fog érte.