Megtört a turáni átok Vas megyében. A Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége adott hírt az elmúlt évek legnagyobb patakrenaturálásáról.
A magyar átkot mára már csak a nevében hordozó Csörnöc-Herpenyő patak (egy vízről van szó, de a felső folyáson Csörnöcnek, míg az alsó részen Herpenyőnek hívja a köznyelv) már-már feladta a küzdelmet az erózióval szemben, de a megyei horgászszövetség úgy döntött, megmenti, és újra élővízzé teszi a kis víznél már csak pangó vizek láncolátából álló patak 45 kilométeres szakaszát. Nézzük, mit ír maga a szövetség közleményében:
A Csörnöc-Herpenyő patak Vas megye legszebb és őshonos élővilágát tekintve leggazdagabb vízfolyása volt a múlt század 60-as évéig. Az eróziós folyamatok, fokozatos folyószabályozások, mederátalakítások (mind a patakon, mind pedig a Rába folyón) következtében azonban a patak vízkészlete jelentősen lecsökkent és élővilágának nagy része eltűnt. A vízfolyás, amely korábban a Vas és Zala megyeiek kedvelt kiránduló- és horgászhelye volt, és mint ilyen, sokakban jelentős érzelmi kötődés alakult ki iránta, napjainkban egy csaknem teljesen kiszáradt, csak áradáskor vizet vezető, szinte életképtelen patakmederré vált. A projekt megvalósításának erőssége a térségben még új módszertannak az alkalmazása, amely illeszkedik az Európai bizottság "élővíz" helyreállítási programjához, és célja az európai vadvizek renaturálása és revitalizációja.
(...)
A projekt kiemelt szakmai céljai a következők voltak: a tervezett vízátvezetéssel -vízpótlással- a vízfolyás jó ökológiai állapotba helyezésével a revitalizációs folyamatok megindítása. A szabályozásból adódó mederbevágódás és a mellékágak teljes elzáródásából kialakult fokozódó feltöltés kezelése, torkolati vizes élőhelyek kialakítása, a belső területek vízforgalmát akadályozó természetes torlaszok felszámolása, teljes értékű kék-zöld folyosó kialakítása a vízfolyás mentén, biológiai sokféleség biztosítása szempontjából a vízi ésvízparti élőhelyek létrehozása, megőrzése.
A magyar vízügyi, természetvédelmi, és egyéb szakhatósági viszonyokat ismerve a projekt nyugodtan a fizikai lehetetlenség kategóriába lett volna sorolható, ami maximum íróasztal fiókjában végzi, de hála a Vas megyei szövetségnek és személy szerint Csécs Sándor ügyvezető elnöknek kb. két év alatt megvalósult a patak vízpótlása, és a vizes élőhelyek kialakítása. Példaértékű stratégiát követve sikerült partnerséget összekovácsolni a szakhatóságok között, így azok az ügyre közös célként tekintettek. (Erre gondoltunk az első mondatnál, amikor leírtuk: megtört a turáni átok.)
A partnerek:
-Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság
-Nyugat-Dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség
- Nyugat-Dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi igazgatóság
-Vas Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Földművelődésügyi Igazgatóság
- Ribiska Dzurina Lendava Szlovénia
A haldokló vízfolyás eredeti, másodpercenkénti fél literes vízhozamát 2, 10 majd 200 liter/másodpercre emelték, és a hatástanulmányoktól függ a további emelelés. A vízfolyás, mint a készült fotóink is bizonyítják, havi 500 000 köbméter Rába-vizet a drága mesterséges technológiák helyett biológiai módon tökéletesen megtisztít, mintegy folyományaként a víz újraélesztésének.
Ezen a csatornán jön a víz a Rábából (az áradás miatt ilyen színű)
Betorkollás a patakmederbe, jó látható, milyen elenyésző az eredeti vízhozam
Pár kilométerrel lejjebb, az első surrantón már kristálytiszta a Rábából pótolt patakvíz.
A part egyik oldalán történt csak beavatkozás, innen jó látható az érintetlen tökleveles
A második surrantó. Ez talán még szebb. A kis zúgón jelentős mennyiségű oxigén jut a vízbe.
A torkolat frissen kialakított parti sétányáról szemlélhető az újra élő víz.
Bíztató kezdet, reméljük a hatástanulmányok után sem változik a hozzáállás, és az új vizes élőhelyek megteremtése folytatódik.
A valaha ide elvetődő horgászok nevében meg kell köszönnünk, hogy vannak döntéshozók ebben az országban, akik ilyen élőhelyek kialakításáért, megőrzéséért tesznek. Már majdnem azt hittük, kihaltak. Szokatlan volt eltölteni a délutánt egy olyan közegeben, ahol szemmel láthatóan minden, az ügyben érintett részfelelős tudja és teszi a dolgát.
(Részleteibb és szakmaibb cikkben foglalkozunk majd a témával, a jövő hétre talán összeáll az a részletesebb anyag, amely képein láthatók lesznek az eredeti állapotok is.)