Rába-vizsgálat: az osztrák bőrgyárak tovább szennyeznek

Elkészült a Rába vízminőségének első átfogó, közös magyar-osztrák vizsgálata, és a nyersadatok alapján a magyar fél úgy értékeli, hogy a folyó osztrák oldalán a bőrgyárak tevékenysége miatt számos érték magasabb koncentrációt mutat, mint a magyaron.
A két ország vízügyi bizottságának vezetői - Kóthay László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakállamtitkára és Wilfried Schimon, az Osztrák Szövetségi Mezőgazdasági, Erdészeti, Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szekcióvezetője - a stájerországi Feldbachban tartott keddi ülésükön megállapodtak, hogy 2012-ig minden évben legalább egyszer újabb közös hossz-szelvény méréseket és elemzéseket végeznek.
Még lesznek vizsgálatok
Elhatározták azt is, hogy a Rába mentén működő ausztriai bőrgyárak kiegészítő tisztítóberendezéseinek megépülése előtt és után összehasonlító vizsgálatra is sort kerítenek a halfauna tanulmányozására. A tanácskozás utáni sajtóértekezleten elmondták, hogy a Rába-munkacsoport irányításával november 15-ig a szakértők elkészítik az adatok részletes értékelését, és az elemzés végső formában decemberben áll majd rendelkezésre. A nyersadatokat tartalmazó jelentést azonban a két fél már október 15-ig felteszi a világhálóra, ahol azt bárki megtekintheti.
Magyar oldalon is van időszakos szennyezés
Kóthay László azt nyilatkozta, hogy már a részletes elemzés előtt megállapítható, néhány paraméter tekintetében az osztrák oldalon magasabb a koncentráció, mint a magyaron, ami elsősorban az intenzív ipari tevékenységgel hozható összefüggésbe. "Ezzel én nem akarom kizárólagos felelőssé tenni az osztrák felet, de az adatok mégis azt jelzik, hogy az ausztriai oldalon létező okok miatt van habzás a folyón, illetve vízminőségállapot-romlás. Természetesen a magyar oldalon is tapasztalhatók ugrások, például a répcelaki szennyvíztisztó hatására. Ezeket is elemezzük" - közölte az államtikár.
Több gyár már szűrőket szerelt fel
A sajtóértekezleten arra a kérdésre, hogy mikorra várható a habzás végleges megszűnése a folyón, Wilfried Schimon utalt arra, hogy a Boxmark cég feldbachi és jennesdorfi gyárában jövőre helyezik üzembe a harmadik szintű tisztítást biztosító, a habképző anyagokat eltávolító kiegészítő szűrőket, és a wollsdorfi egység is megígérte, hogy 2010-ig megvalósítja a korszerűsítést.
"Amennyiben ezeket a lépéseket megtesszük, jelentős javulás várható" - mondta. Beszámolt arról is, hogy a közös Rába-akcióprogram keretében az első két üzemben már megszüntették a naftalin-1,5-diszulfonát kibocsátását, aminek nyomán csökkent a folyó ilyen jellegű terhelése. Wollsdorfban is azt tervezik, hogy más cserzőanyag használatára állnak át. Emlékeztetett arra is, hogy az egyeztetett intézkedések nyomán megszűnt a fürstenfeldi geotermikus erőmű magas sótartalmú termálvizének a Lapincs folyóba eresztése.
Nem egyetlen anyag a habzás okat
A szekcióvezető a bécsi műegyetem elemzésére hivatkozva megerősítette azt az osztrák véleményt, amely szerint nem a naftalin-1,5-diszulfonát a habzás elsődleges okozója. A magyar államtitkár ezt annyiban pontosította, hogy a bécsi vizsgálat azt állapította meg, miszerint nem lehet kimutatni a habzás kizárólagos okát, hanem a jelenséget a szennyvíz-kibocsátások összessége eredményezi.
Valóban összetett folyamatról van szó, és a lényeg az, hogy a bőrgyáraknak csökkenteniük kell valamennyi szennyvíz-kibocsátásukat - hangsúlyozta. Hozzátette azt is, hogy a naftalin-1,5-diszulfonát kibocsátásának apadása hozzájárult a habzás csökkenéséhez.
Szentgotthárdnál most is habzik a Rába
Woki Zoltán, a PRONAS környezetvédő szervezet vezetője a sajtóértekezlet végén egy kedd reggel készült fotót mutatott, amely közlése szerint Szentgotthárdnál készült, és újabb habképződésről tanúskodik.
A sajtóértekezlet után a bizottság vezetői megtekintették a Boxmark cég feldbachi bőrgyárában az üzem új szűrőberendezésének kivitelezési munkálatait, amelyek augusztusban kezdődtek.