Villany, mint olyan
Villannyal horgászni nem túl olcsó, de nagyon kényelmes szokás. Az elektromos "szákot", ha van elég időnk, könnyű összebarkácsolni, egy elektroműszerész ipari tanuló szaktudása már elég hozzá, akkor is, ha néhányszor meghúzták félévkor.
Aki jobban bízik a gyári kisszerszámban, bátran keressen a neten új, csillivilli készüléket. meglepően olcsó, és ha kettő készletet rendelünk, házhoz is szállítják, ingyen. Nem nagyon firtatja a forgalmazó, van-e vajon jogosítványod a használathoz, nem vadászpuska ez, baszod. Pénzed legyen rá, oszt jónapot, viheted, használjad egészséggel.
Megfelelő szerszám birtokában, néhány tankakkumulátorral felszerelve csónakunkat, ideje vízre lépni. Aki sűrűn jár Tiszanána, Poroszló környékén, biztosan látott már villannyal halászó kedves embereket. Tavaly ősszel mi magunk (Sinn Féin) is belefutottonk egy buzgón villanyozó csapatba, két hajóval nyomták, és elsősorban süllőt igyekeztek kábítani. Kérdésre elárulták, hogy állományfelmérést végeznek a Mohosz megbízásából, de rögtön figyelmeztettek is, hogy ne menjünk közelebb, mert áramütést szenvedhetünk.
Azóta is azon filózom, hogy ez jóindulatú figyelmeztetés, vagy burkolt fenyegetés volt.
Lehet, hogy tényleg a Mohosz bízott meg valamilyen halászcéget, hogy sokkolja a süllőt. Ezektől minden ilyesmi kitelik, a pénzünkből fussa hasonló vizsgálatokra. Elvégre a Tisza-tó Mohosz víz, bár kicsit több rajta a halász, mint kéne. A süllő meg kevesebb.
Nincs túl nagy bizalmam a hivatásos halászok azon példányaihoz, akik háló helyett villannyal dolgoznak. Az én fogalmaim szerint az lehet méltó a halász szakmát gyakorolni, aki saját maga kötötte hálóval szűri a vizet, betartja a tilalmi időket, emberséggel megdolgozik a halért. Legyen a halászat is kézműves munka, mint a fazekas, vagy kádár mesterség.
Aki delejt használ, nem halász, csak kutyaütő.